DLACZEGO WARTO KORZYSTAĆ Z USŁUG REGIONALNYCH FUNDUSZY PORĘCZENIOWYCH Businessman.pl

DLACZEGO WARTO KORZYSTAĆ Z USŁUG REGIONALNYCH FUNDUSZY PORĘCZENIOWYCH
Rozmowa z Wiesławem Kołodziejskim, prezesem Mazowieckiego
Funduszu Poręczeń Kredytowych oraz członkiem zarządu
Krajowego Stowarzyszenia Funduszy Poręczeniowych.

W.Kolodziejski

Czy MŚP chętnie korzysta z poręczeń kredytowych?

W odróżnieniu od innych krajów europejskich w Polsce nadal nie ma sprawnego systemu poręczeń kredytów dla przedsiębiorców. Ponad dziesięć lat temu zajęli się tym marszałkowie województw,tworząc regionalne instytucje mające na celu ułatwienie firmom dostępu do finansowania dłużnego. Dzięki temu powstało w regionach wiele nowych miejsc pracy, a wielokrotnie więcej udało się ich ocalić. Przedsiębiorcy zyskali prawdziwego sojusznika zainteresowanego finansowo i społecznie ich sukcesem. Wciąż w Polsce rola funduszy poręczeniowych w rozwoju przedsiębiorczości jest niewystarczająco spopularyzowana, a także niedoceniana wśród przedsiębiorców i to zarówno tych już działających, jak i tych rozpoczynających swoją działalność. Brakuje odpowiednich uregulowań prawnych na szczeblu centralnym, które umożliwiłyby bezpośredni kontakt z beneficjentem. Procedura odbywa się poprzez instytucje finansowe i to głównie od nich zależy, czy klient otrzyma wsparcie Funduszu, czy też nie. Takie podejście utrudnia Funduszom Poręczeń Kredytowych bezpośrednie docieranie do innowacyjnych, pełnych energii działania przedsiębiorców, którym banki nie udzielą kredytu, obawiając się zbyt dużego ryzyka.

Jakie korzyści wynikają dla przedsiębiorcy ze współpracy z Funduszem?

Prezes Związku Banków Polskich często podkreśla, że fundusze poręczeniowe są dla przedsiębiorców, a nie dla banków. Dlaczego marszałkowie, prezydenci, starostowie i wójtowie wygospodarowali środki finansowe i przekazali je do funduszu poręczeniowego? To jest ich inwestycja w rozwój przedsiębiorczości w regionie. Celem Funduszu jest wspomaganie lokalnych przedsiębiorców w rozwoju firmy i przeciwdziałanie ich wykluczeniu bankowemu. Fundusz nie działa dla zysku, co umożliwia obniżenie kosztów finansowania przedsiębiorstw. Poza zwiększeniem swojej wiarygodności w bankach przedsiębiorca otrzymuje dodatkowe wsparcie, bo Funduszowi zależy na jego sukcesie i ograniczeniu własnego ryzyka przedsięwzięcia. Współpraca z Funduszem pozwala jego beneficjentom na korzystanie m.in. z bezpłatnego doradztwa w zakresie wykorzystania środków UE, ułatwień w dostępie do informacji gospodarczych, udział w konkursach, konferencjach i spotkaniach biznesowych.Fundusz odpowiada za jakość portfela poręczeniowego, więc nie zostawi przedsiębiorcy samego szczególnie wtedy, gdy bank będzie chciał wysłać do niego komornika.

Czego dotyczą najbliższe plany związane z dalszą działalnością funduszy poręczeniowych?

Obserwujemy obecnie gwałtowne zmiany na rynku finansowym w Polsce. Wymuszają one korektę planów Funduszy. Wprowadzenie na okres dwóch lat gwarancji kredytowych de minimis spowodowało zainteresowanie funduszy poręczeniowych produktami pozabankowymi: leasing, wadium i faktoring, oraz przygotowaniami do przejęcia beneficjentów BGK po roku 2015. Ponadto pracujemy wraz ze Związkiem Banków Polskich nad umożliwieniem poręczania kredytów i pożyczek dla rolników. Bierzemy od wielu lat czynny udział w tworzeniu nowych segmentów rynku: odnawialne źródła energii, efektywność energetyczna, rewitalizacja dróg wodnych oraz wdrażanie rozwiązań innowacyjnych w gospodarce. W wyniku naszych działań zdobywamy nowych klientów, bo tam wszędzie powstają nowe miejsca pracy. Działamy zgodnie z Regionalnymi Programami Operacyjnymi województw. Na bazie naszych doświadczeń ze współpracy z przedsiębiorcami marszałkowie uzyskują dodatkowe informacje o nowych szansach, zagrożeniach oraz rzeczywistą wiedzę, która pozwala na korekty programów wspierania przedsiębiorczości w regionie.

Cały artykuł z businessman.pl

artykuł